Kuidas sõpra toetada?
- Depressioon
- Peresuhted
- Vaimne tervis
12. oktoober 2023 - 16:03
Sõprussuhted on väga olulised suhted meie elus. Nendes suhetes võib ette tulla ka hetki, kus sõbral on raske. Kuidas sõpra keerulistel aegadel toetada ja talle olemas olla?
- Kuula oma sõpra tähelepanelikult, kui ta tahab rääkida oma muredest või rõõmudest. Kuula mitte ainult sõnu, vaid püüa tajuda ka tema mõtete taga olevaid tundeid. Olla kuulajaks võib olla üks suurimaid kingitusi, mida saad kellelegi teha.
- Proovi mõista, kuidas su sõber end tunneb. Kujuta ette, kuidas sina end tema olukorras tunneksid. Empaatia aitab sul näha asju tema vaatenurgast. Sõbra jaoks on väga oluline tunda, et püüad temast aru saada.
- Küsi sõbralt, kuidas saad teda aidata. Mõnikord võib piisata lihtsast vestlusest, aga võib-olla vajab ta ka praktiliselt sinu abi. Üks väike žest võib tähendada sõbrale keerulisel hetkel väga palju.
- Sõprussuhted põhinevad usaldusel. Ole oma sõbrale usaldusväärne toetaja ja ära räägi tema isiklikke asju teistele.
- Paku sõbrale tuge ka keerulisel ajal. Oleme kõik inimesed ja teeme vigu. Ära mõista sõpra hukka, kui midagi on nihu läinud. Kui sa näed, et sõber teeb midagi, mis talle kahju võib tekitada, ole aus. Kuid ole ka õrn ja lahke oma sõnades. Ausus peab käima käsikäes toetuse ja mõistmisega.
- Tehke koos midagi lõbusat. Sõprade toetamine ei tähenda alati tõsiste teemade arutamist. Naer ja rõõm aitavad leevendada stressi. Korralda midagi lõbusat, näiteks minge koos kinno, tehke ühine väljasõit või midagi muud, mis teile mõlemale rõõmu pakub.
- Hoolitse ka iseenda eest. Hoia silma peal oma enesetundel – kuidas emotsionaalselt ja füüsiliselt vastu pead. Sina ise oled kõige olulisem, ja ei saa kurnatuna kellelegi teisele tuge pakkuda.
Iga sõprus on erinev! Oluline on olla siiras ja hooliv ning näidata oma sõpradele, et oled olemas nii headel kui halbadel aegadel.